Noutati RSS


Premiile Coolest Projects Romania 2017

Radu Ticiu - Monday, May 15, 2017

Prima ediție a competiției CoderDojo România, o replică națională a celui mai mare eveniment global al rețelei CoderDojo, a avut loc la Iulius Mall Timișoara, sâmbătă, 13 mai 2017.

Cei 128 de ninjas înscriși în competiție, provenind de la 15 dojo-urile din 6 localități din țară (Dumbrăvița, Giroc, Oradea, Petrila, Salonta, Timișoara), au prezentat un număr de 76 de proiecte, distribuite în 7 categorii.


Atmosfera a fost una foarte intensă, ninjas având o bună ocazie de a-și descrie proiectele atât în discuții cu membrii juriului, cât și cu alți colegi activi în dojo-urile participante dar si cu vizitatorii ocazionali ai evenimentului.

Proiectele desemnate de către juriu ca fiind câștigătoare sunt următoarele (cu menționarea denumirii, a numelor ninjas care le-a dezvoltat si a dojo-urilor reprezentate):


Categoria Scratch


Câștigător: TERRABOTS - Elisa Erzse (Oradea), Victor Stefan Fortis (Timișoara @Startup Hub)

Subcategoria Scratch 7-8 ani

Câștigător: Minicraft - DavidFissel si AlinLupau (Oradea)
Runnerup: Parkour - Serban Husaru și Ionut Tirlea (Oradea)
Runnerup: Poveste in castel - Andrei Bodea și David Bursan (Timișoara @Startup Hub)

Subcategoria Scratch 9-10 ani

Câștigător: Colors - Beatrice Platona (Oradea)
Runnerup: Einstein Calculator - Daniel Laszlo Kulcsar, Máte Csigai Balog (Oradea)
Runnerup: STICKMAN - Luca Muntean (Timișoara @CNB)

Subcategoria Scratch peste 11 ani

Câștigător: MimeBot - Andrei Covaci (Oradea)
Runnerup: Monster Shooter - Victor Pantea (Oradea)
Runnerup: New Appleton - Marta Trales (Timișoara @CD Loga)


Categoria Game Development

Câștigător: PlayGround in Unity 3d - Florin Hodiș (Salonta @Teodor Neș)

Runnerup: MyGuitar - Adrian Măduța (Oradea)
Runnerup: Unity Team - Kevin Kaba (Oradea)


Categoria Hardware

Câștigător: BlindHelper - Dariana Dorin, David Babescu, Mircea Serbanescu (Timișoara @FEAA)
Runnerup: Mind Robot - Laura Chirilă Sergiu Micorici (Dumbrăvița)
Runnerup: Robowaiter - Daniel Marcu (Timișoara @Moisil)


Categoria Aplicatii Mobile

Câștigător: DigiLib - Vlad-Cristian Pintea, Mihai Albu (Timișoara @CD Loga)
Runnerup: Roomily - Dan Mihai Gramescu, Catalin Tiu, Stefan Jieanu, Haralambie Popa, Cristian Zaharia, (Timișoara @temirice.ro)


Categoria Site-uri Web

Câștigător: CloudSync - Vlad Sarca (Timișoara @CD Loga)
Runnerup: BookVenue - Razvan Tamsa, Mihai Temian (Timișoara @temirice.ro)
Runnerup: CoderApp - Dragos Criste, (Timisoara @NTT Data Romania)


Categoria Evolution (Proiecte complexe)

Câștigător: MAX - dezvoltat de Medeea Alexandra Nagy, Cristian Daniel Dejica, Vlad Andrei Fara, Alexandru Pop (Timișoara @temirice.ro )
Runnerup: Lights Among Us - Roxana Drăghia, Andreea-Maria Pintea, Andrei-Cristian Mătrăgună (Timișoara @CD Loga)
Runnerup: POS - Paul Adrian Mandravel,Razvan Pervulescu ( Timișoara @Startup Hub)


Categorie Design/Digital Art

Câștigător: O aplicație desenata - Cezar Fagadar (Timișoara @Startup Hub)
Runnerup: Casa Virtuala - Andreea Brad (Oradea)


Le multumim sponsorilor evenimentului Smithfield România, Continental Automotive România, Iulius Mall Timisoara, Andrisoft Wanguard și partenerilor Universitatea Tibiscus Timișoara, United Business Center, Openville, Tech Box.
 



Revenim cu mai multe informații de la acest eveniment în zilele următoare!